Několikanásobní mistři světa a Evropy ve footbagu

Profil

Martin Sládek a Tomáš Tuček začali hrát footbag v roce 2002. Od roku 2005 se zaměřují výhradně na disciplínu Open Doubles Freestyle (freestyle dvojic), ve které dosáhli mnoha úspěchů. Nejvíce si cení titulů mistrů světa z mistrovství světa 2009 a mistrovství světa 2011. V roce 2009 navíc zvítězili mimo hlavní disciplíny i v disciplíně Doubles Circle Contest, ve které musí dvojice hráčů prezentovat co nejsložitější a nejrůznorodější série triků.

Od roku 2008 se o tuto dvojici začala zajímat řada sponzorů a médií. Významnou finanční podporu představují každoroční granty poskytované Magistrátem města Hradec Králové, který přispívá na úhradu nákladů spojených s mezinárodními závody a pořizováním vybavení nutného k provozování sportu. Mezi současné sponzory poskytující nefinanční sponzoring patří společnost Atom Rat, která je předním prodejcem streetwear oblečení, a společnost SIGG, která prodává nejkvalitnější pitné lahve na světě.


Co je footbag

Footbag jako sport vznikl v roce 1972 v USA a již od roku 1980 se v něm každoročně pořádá mistrovství světa. V povědomí veřejnosti je znám spíše pod názvem hacky sack (hakis), což ovšem není oficiální název sportu. Open Doubles Freestyle (freestyle dvojic) je jednou z jeho hlavních disciplín. Jedná se o tříminutové závodní vystoupení secvičené do předem zvolené hudby, u kterého šestičlenná porota hodnotí technickou a uměleckou úroveň. Technická úroveň obsahuje především obtížnost, různorodost a preciznost provádění triků, zatímco u umělecké úrovně je hodnocena hlavně choreografie, komunikace s publikem a originalita. Obě známky významně negativně ovlivňuje celkový počet pádů míčků na zem. Martin Sládek a Tomáš Tuček jsou inovátory disciplíny dvojic. Vymysleli řádově desítky nových triků, které postupně zapojují do svých soutěžních vystoupení. Většinu z těchto triků doposud nikdo jiný kromě nich na závodech nepředvedl a některé z nich dokonce nikdo kromě nich neumí.

,,Chtěli bychom poděkovat všem sponzorům za jejich podporu a důvěru, kterou v nás vkládají!"

Tomáš Tuček a Martin Sládek

Nejvýznamnější tituly

  • 1. místo mistrovství světa 2014 (Paříž) - freestyle dvojic
  • 1. místo mistrovství Evropy 2012 (Aachen) - freestyle dvojic
  • 1. místo mistrovství světa 2011 (Helsinky) - freestyle dvojic
  • 1. místo mistrovství Evropy 2010 (Brusel) - freestyle dvojic
  • 1. místo mistrovství světa 2009 (Berlín) - freestyle dvojic
  • 1. místo mistrovství světa 2009 (Berlín) - Doubles Circle Contest
  • 1. místo mistrovství Evropy 2009 (Strzelin) - freestyle dvojic
  • 2. místo mistrovství světa 2008 (Praha) - freestyle dvojic